PODCASTAI gali praskaidrinti kasdienius ausų ir susikaupimo nereikalaujančius veiksmus: indų plovimą, važiavimą trūlu, bėgiojimą. Aš kasdien klausausi mokslo naujienų, skeptikų samprotavimų, psichologų įžvalgų ir bet ko, kas tuo metu man įdomu. Gaila, kad lietuviškų podcastų apie mokslą ir kritinį mąstymą dar nėra arba neradau, bet jei suprantat angliškai – o, vaikyti. KLODAI. Čia keli man patinkantys, sąrašą vis papildysiu.

Jei norit į savo el. paštą gauti po kelis įdomius podcastų epizodus, prenumeruokit naujienlaiškį! (Jei prenumeratos patvirtinimas nukeliaus į SPAM aplanką, pažymėkit, kad tai ne spam.)

Nutrition Diva (7 min.)

Dietologė kritiškai, koncentruotai ir ramiai komentuoja visokias aktualias mitybos temas: ar vaisiai storina, ar verta gerti maisto papildus, kodėl pučia pilvą ir t. t. Pirmąkart įsijungiau, nieko gero nesitikėdama, nes nu ko galima tikėtis iš 7 min. trukmės įrašo apie kontroversišką temą? Bet buvau labai nudžiuginta jos sveiko skepticizmo – pagrįsto ir subalansuoto požiūrio. Tokia atgaiva po visų klykiančių delfių antraščių apie „10 mus tyliai žudančių nuodų maiste“.

Science Vs. (40 min.)

Kūrėjai griebia kokią nors keblią, mitais apipintą temą ir patikrina, ką apie ją sako šiandieninis mokslas. Įvertina daugybę (100+) mokslinių šaltinių, pakalbina ekspertus (neretai prieštaraujančius vienas kitam) ir iš to sumontuoja gyvą, šmaikščią ir išsamią laidą.

Sawbones (60 min.)

Gydytojos ir komiko duetas nagrinėja medicinos istoriją, užgriebia nemažai šiandien gajų su sveikata susijusių mitų. Gydytoja kiekvieną aptariamą temą nuodugniai išstudijuoja – ne tik peržvelgia mokslinę literatūrą, bet ir išnarsto visokių šarlatanų ir šiaip nesusipratėlių skleidžiamus melus, o josios vyriškis komikas įtarpuoja savo žmogiškų pastebėjimų ir gerų juokelių – informatyvu ir linksma.

Factually! with Adam Conover (60 min.)

Adamas iš Adam Ruins Everything kartu su įvairių sričių ekspertais dekonstruoja socialines problemas ir jas apspitusius mitus. Temų spektras – labai platus: nuo miego ir žmogaus seksualumo iki skurdo. Daug taiklių įžvalgų, negirdėtų faktų ir komiškų intarpų – klausytis neprailgsta ir praplečia akiratį.

Hidden Brain (30-50 min.)

Tai podcastas apie pasaulį ir mus. Psichologija, antropologija, sociologija, neuromokslas, ekonomika – čia viskas susijungia. Per konkrečias istorijas autorius pristato kokį nors aspektą – nuolat mus veikiantį, bet retai kada apmąstomą. O tada neria gilyn, bandydamas jį dekonstruoti. Ramus, literatūriškas pasakojimas, kompetentingi pašnekovai, įtraukiantis audio montažas.

Two Guys on Your Head (8-10 min.)

Dr. Art Markman ir dr. Bob Duke sklandžiai ir trumpai dekonstruoja įvairius labai kasdieniškus reiškinius ir kaip juose veikia mūsų smegenys. Pvz., kodėl kartais apsimetam, kad nematom pažįstamo, kas vyksta per darbo interviu arba stebint „magijos“ triuką, kaip duoti ir priimti patarimą… Viskas vyksta vedėjams tarsi kasdieniškai kalbantis, bet iš esmės tema nagrinėjama labai rišliai ir fokusuotai.

Radiolab (60 min.)

Jei norisi ko nors panašaus į Hidden Brain, bet labiau hardcore temų gylio ir audio montažo prasme – šis podcastas turėtų jums patikti. Platus temų spektras, bet viskas atsispiria nuo konkrečių istorijų ir atsiremia į mus. Temos nagrinėjamos iš įvairių kampų, todėl išeina ištisi epizodų blokai – mini serialai. Pvz., apie mūsų intelektą: intelekto testus, netinkamą jų naudojimą, bandymą suprasti, kur slypi genijų paslaptys…

This American Life (60 min.)

Jeigu norisi kaip tik ko nors labiau socialinio ir mažiau moksliško, This American Life orientuojasi į socialines temas, kurios šiaip jau labai įdomios, aktualios ir bendražmogiškos, bet retai apie jas patys susimąstom. Dažniausiai jas nagrinėja per kelias pačių įvairiausių žmonių istorijas – nors jau iš pavadinimo aišku, kad kalbama apie amerikiečius, daug kas pritaikytina ir mūsų post-sovietiniam gyvenimui. Labai įtraukiantis pasakojimas, puikiai sumontuotos istorijos. Visad su malonumu suklausau.


Pasidalinkit savo mėgstamiausiais podcastais komentaruose!


Jei norit į savo el. paštą gauti po kelis įdomius podcastų epizodus, prenumeruokit naujienlaiškį! (Jei prenumeratos patvirtinimas nukeliaus į SPAM aplanką, pažymėkit, kad tai ne spam.)