Turbūt žinot, kad didžiosios pandos mėgsta bambuką (jei netyčia užmiršot, kaip mielai jos jį valgo, va video), bet kaip čia gaunasi, kad panda – meškutis, o meškučiai būna plėšrūnai, bet 99% pandos dietos sudaro ne mėsa, o gana nemaistingas, itin sunkiai virškinamos celiuliozės pilnas bambukas? Tai panda žolėdė?

Ne. Net ne visavalgė. Didžiosios pandos giminaičiai yra plėšrūnai, o jos anatomija – irgi tipiška plėšrūnams. Plėšrūnai nėra prisitaikę valgyti ir efektyviai virškinti augalus. Pandos virškinamasis traktas – trumpas ir plėšrūniškas, todėl jame negali ilgai fermentuotis maistas, ji neturi celiuliozę skaidančių fermentų, o jos žarnyno bakterijos – kaip tipinio plėšrūno, todėl panda tiesiog sėdi per dienas ir valgo savo bambukus, didžiosios dalies maistinių medžiagų iš jų taip ir nepasisavindama. 16 valandų per dieną valgo, 10-18 kg bambuko, 40 kartų pakakojant… Suvirškina ji tik maždaug 17% suvalgytos sausosios bambuko dalies.

Remiantis naujausiais skaičiavimais, pandos nuo medžioklės nusisuko maždaug prieš 5000 metų (anksčiau manyta, kad prieš ~2 mln. m.) – mąstant evoliucijos tempais, tai būtų gal… vakar. Nepanašu, kad per tą laiką būtų spėję įvykti kokie nors esminiai virškinimo pokyčiai, kurie šiaip jau atrodo būtini tokiam kardinaliam pasikeitimui.

O tai kaip tada ji išgyvena?

Panda prisitaikė kitaip. Pvz., ilgainiui sutvirtėjo jos žandikaulis ir ant jos letenos išsivystė pseudonykščiai – kad būtų patogiau laikyti bambuką.

Pandos elgesys irgi atitinka neoptimalią jos dietą: ji įprato daug ir ilgai valgyti, renkasi maistingiausias bambuko dalis ir labai mažai juda. Jos vidaus organai susitraukė, dar mutavo DUOX2 genas, atsakingas už skydliaukės veiklą – taip dar labiau sulėtėjo pandos medžiagų apykaita ir energijos poreikiai. (Panda sunaudoja tik 45% energijos, kurią suvartotų kitas jos dydžio žinduolis.)

Bet tai kodėl panda spjovė į savo fiziologiją?

Mokslininkai patys dar nesupranta, kodėl panda visiškai persimetė ant bambuko. Yra įvairių spėjimų, bet nė vieno iš jų priežastingumas nėra įrodytas. Tikriausiai vengdama konkurencijos su kitais plėšrūnais arba išvyta žmonių, panda persikėlė gyventi į bambukingas vietoves, kur nebeturėjo, ką medžioti. Kaip ir turėjo išnykti, bet užuot išnykusi, užsikabliavo ant bambuko. Yra pora spekuliacijų, kaip jai taip susišvietė, bet jos kol kas tik hipotezės:

  • Gal tam turėjo įtakos „sugedęs“ genas T1R1, atsakingas už umami skonio jutimą. Sugedo genas – mėsa nebetraukia, kažkas kažkaip, ir štai panda tūkstančius metų kramto bambukus, niekaip neprisitaikydama jų virškinti. Gaaal, bet šis genas kuo puikiausiai veikia pas arklius ir karves, tai gal ir nebūtinai jis toks svarbus mitybos preferencijose. Be to, skaičiuojama, kad šitas geno sugedimas įvyko prieš kokius 4,2 mln metų, bet pagal naujausius skaičiavimus, mitybos pasikeitimas įvyko tik prieš 5000 metų.
  • Gal pandos dopamino metabolizmas kažkaip sugedo, ir ji kažkaip… atrado, kad kažkuri medžiaga bambuke kažkaip padeda tam metabolizmui?.. Buvo tai suponuojantis tyrimas, bet jį paneigė kitas tyrimas. 😀 Nieks nežino, ar bambukuose yra ko nors, kas galėtų kaip nors paveikti centrinę nervų sistemą.
O gal panda tiesiog yra jautrios širdies meškutis, prieš 5000 metų nusprendęs, kad žudyti gyvūnus – neetiška? Čia jau mano hipotezė. 😀

Gali pagalvoti, kad didžioji panda atsidūrė evoliucijos akligatvyje. Keista dieta, seksualinės problemos (pandos ovuliuoja tik kartą per metus ir žiauriai retai mylisi)… Prie savo dietos jos savaip prisitaikė, bet virškinamojo trakto ligos visgi yra viena pagrindinių jų mirčių priežasčių. Nors ir dauginasi jos maždaug kartą per dvejus metus, o jų jaunikliai – labai maži (maždaug mobilaus telefono dydžio) ir nesavarankiški, vertinant laisvėje gyvenančių pandų reprodukciją, situacija atrodo ne tokia bloga, kaip zoologijos soduose.

Gal pandos kažkaip ir išlaviruotų šioje situacijoje, bet didžiausia grėsmė jų išlikimui tikriausiai bus žmogaus veikla ir globalinis atšilimas – jei pandų maitinimosi plotai susitrauks, pasauliui teks atsisveikinti su juodai baltais meškučiais veganais. 🙁

O gal jos vėl pergudraus gamtą ir pradės medžioti. Kas ten žino.

Šaltiniai: